IMD-2

Прибор ИМД-2М предназначен для измерения частоты вращения коленчатого вала и мощности тракторных дизелей. Прибор ИМД-2М есть в наличии в количестве 1 шт. Комплектация показана на фото, паспорта нет. Цену уточняйте.

IMD-2

ИМД-2

IMD-2

ИМД-2

IMD-2

ИМД-2

 

 

 

 

 

 

 

Прилад складається з наступних основних елементів: індукційного первинного перетворювача (датчика), формуючого пристрою, генератора тимчасових імпульсів, блоку обчислення і управління, аналогового перетворювача, тумблера режиму роботи, стрілочного індикатора потужності, стрілочного індикатора частоти обертання колінчастого вала і блоку живлення.

Всі елементи, крім датчика, розташовані в загальному корпусі, на передній панелі якого розміщені стрілочні покажчики потужності і частоти обертання, а також всі органи управління приладом. Датчик на час випробувань дизеля закріплюють в просвердлюють для цієї мети отворі кожуха маховика проти зубчатого вінця на відстані 2-4 мм від торця поверхні головок зубів.

Органи управління мають таке призначення;
— тумблер «Мережа» — для включення і виключення приладу;
— кнопка «Скидання» — для підготовки приладу до фікса-ції частоти обертання колінчастого вала і обчисленню кутового прискорення;
— кнопка «Калібрування» — для подачі каліброваного струму на стрілочний індикатор;
— рукоятка потенціометра «Калібрування» — для узгодження масштабу шкали стрілочного індикатора з величиною каліброваного струму;
— перемикач марок дизелів — для установки коефіцієнта передачі аналогового перетворювача відповідно до маркою випробуваного дизеля;
— високочастотне гніздо «Вхід» -для подачі вхідного сигналу від датчика; —
— світловий «Сигнал» — для визначення моменту появи вхідного сигналу при закручуванні датчика в отвір кожуха маховика.

Живлення приладу здійснюється від мережі змінного струму напругою 220 В, частотою 50 гц або від джерела постійного струму (наприклад, акумуляторної батареї) напругою 12В.

Потужність дизеля вимірюють в наступному порядку. При відсутності на кожусі маховика випробуваного дизеля отвори для установки датчика необхідно просвердлити отвір проти зубчатого вінця і нарізати різьбу M16X1,5.

Примітка. При наявності в господарстві приладу ІМД-2М отвір в кожусі маховика рекомендується просвердлити під час ремонту дизеля в майстерні. Одночасно з цим необхідно виготовити заглушку з різьбленням М16 X 1,5 і ввернути її в даний отвір.

Пускають і прогрівають дизель до температури кар-терного масла 75 … 85 ° С і охолоджуючої води 85 … 95 ° С. Встановлюють трактор на рівну горизонтальну площадку. Приєднують до вимірника потужності мережний шнур (при харчуванні від мережі напругою 220В) або акумуляторний провід (при харчуванні від акумуляторної батареї напругою 12 В) і кабель датчика.

Встановлюють рукоятку перемикача марок дизелів в положення, відповідне марці випробуваного дизеля, ручку тумблера «Мережа» в нижнє (вимкнений) положення, ручку тумблера «Обороти — потужність» — в положення «Обороти». Включають прилад в мережу або підключають до акумуляторної батареї.

Включають харчування, перевівши ручку тумблера «Мережа» в верхнє положення, і прогрівають прилад протягом 2 … 3 хв. Встановлюють середню частоту обертання колінчастого вала і обережно ввинчивают датчик приладу в отвір для гвинта кожуха маховика. При цьому спостерігають за сигнальною лампочкою і стрілочним індикатором, попередньо натиснувши на кнопку «Скидання». У міру закручування датчика спочатку включиться в роботу стрілочний індикатор, а потім загориться сигнальна лампочка. Після того як спалахне сигнальна лампочка, датчик необхідно вкрутити ще на півоберта і зафіксувати в цьому положенні контргайкою.

Встановлюють мінімальну стійку частоту обертання колінчастого вала. Перемикають ручку тумблера «Обороти — потужність» в положення «Потужність» і натискають на кнопку «Скидання».

Натиснувши на кнопку «Скидання», різко переводять важіль управління дизелем в положення, що відповідає максимальній частоті обертання колінчастого вала. При цьому стрілка індикатора відхилиться на величину, рівну ефективній потужності дизеля.

Потужність рекомендується вимірювати з триразовою повторностио і підраховувати середнє арифметичне значення. Для повторних вимірів необхідно знизити частоту обертання колінчастого вала до мінімальної стійкої, натиснути на кнопку «Скидання» (при цьому стрілка індикатора повинна повернутися в нульове положення) і, різко перемістивши важіль управління дизелем

положення максимальної частоти обертання колінчастого вала, зафіксувати показання індикатора,

При визначенні потужності за показаннями стрілочного індикатора необхідно користуватися позначеннями над перемикачем марок дизелів: для дизелів, зашифрованих цифрами від 1 до 9, показання стрілочного індикатора означають потужність в кінських силах; для дизелів, зашіфрованнних цифрами від 11 до 15, показання стрілочного індикатора множать на 2; при випробуванні дизеля ЯМЕ-238НБ показання стрілочного індикатора множать на 3.

Прилад ІМД-2М також дозволяє вимірювати частоту обертання колінчастого вала при роботі дизеля вхолосту. Однак з огляду на надмірну нестабільності і неточності цих вимірів користуватися цим приладом для зазначених цілей не рекомендується. До того ж частота обертання на холостому ходу залежить не тільки від встановленого коефіцієнту (паливного насоса), але і від інших факторів, в тому числі і від технічного стану дизеля. З цієї причини нормувати частоту обертання холостого ходу не рекомендується.